Ana Sayfa Hakkımızda Üretim Yöntemleri Organik Tarım Nedir ? Stevia Hakkında İletişim Ulaşım
Bitki Sözlüğü
Ürünler
Yasal Uyarı
Tasarım
Çeviri
© KALO Organik Tarım
Önemli Not: Sunulan ürünlerin bir kısmı henüz organik zertifikalı değil, doğal ortamda ilaç ve suni gübre kullanılmadan yetişen bitki veya bu bitkilerin ürünleridir. Ürünler ilaç olarak veya tedavi maksatıyla kullanılmamalı. Fiyatlara KDV dahildir.
-- Perakende satışımız ve kargo ile canlı bitki gönderimimiz yoktur --
Stevia Yaprağı 70.00 TL / kilogram
Stevia rebaudiana bertoni

Kurutulmuş Stevia Yaprağı

250 gramlık paket 25.- YTL

Stevianın yaprakları Şekerden 15-30 kat daha tatlıdır. Uygun şartlarda muhafaza edildiğinde raf ömrü 2 yıl.

Rebaudiosit A ve Steviosit üretimi için tatlandırıcı etken madde oranı 20-30 % daha yüksek olan Eirete F1/F2 türünün kurutulmuş yapraklarını tavsiye ederiz.

Yapraklarımız kesinlikle suni gübre veya ilaç uygulanmayan yerleşim yerlerinden uzak yetişen bitkilerden toplanır ve gölgede yavaşca 6% nem oranına kadar kurutulup ambalajlanır. Etken maddeleri ve rengi korumak için fırında veya güneşte kurutulmaz.

Aktarlar ve son tüketici için uygun Criolla türlerin kurutulmuş yapraklar dışında AR-GE çalışmaları ve sanayisal üretim için tatlandırıcı etken maddesi (Rebaudiosit A ve Steviosit) oranı 30% daha yüksek olan Eirete F1 türünün ve tatlandırıcı etken maddesi oranı 20% daha yüksek olan Eirete F2 türünün yaprakları da stokta mevcut.

Stevia'nın kurutulmuş yaprakları 2%-4% arası Rebaudiosid A ihtiva eder. Diğer yüksek oranda bulunan Steviolglikozitler Rebaudiosid C (1%-2% arası) ve Steviosid (2%-10% arası).

Saf Rebaudiosid A tablet, granüle, çözelti veya diğer hazır Stevia ürünlerin üretiminde Erythritol, Maltodekstrin veya Hindiba Kökü ekstresi ile seyreltilir.
Stevia yapraklarından nasıl kullanılabilinir bir sıvı öz elde edilebilinir ?

Stevia'nın etken maddelerin bir kısmı sadece alkolde çözülür. Bütün tatlandırıcı etken maddeleri alkol kullanmadan yapraklardan alabilmek için, karmaşık işlemlerin uygulanması gerekmektedir (reverse osmosis=ters osmos). İşlem esnasında kullanılan bazı kimyasallar Stevia'nın doğal özelliklerini ortadan kaldırır. Evinizde, alkol kullanmadan, tatlı bir öz çıkarmak isterseniz:

1. Yaprakları içinde su olan bir kazana koyun, kaynatın ve kazanı 5 dakika daha ocağın üzerinde bırakın.
2. Sıvıyı filtre kağıdı ile (örn. kahve filtresi ile) süzün ve buz dolabında muhafaza edin.

Değişik su miktarlar ve kaynama süreler deneyerek damak zevkinize uygun oranı tutturabilirsiniz.

Alkol (votka veya saf alkol/su karışımı) ile tatlandırıcı sıvı bir özün elde edilmesi:

Stevia yapraklarını bir kavanoza koyun ve üzerine votka/saf alkol-su karışımı doldurunuz. Gece boyunca demlenmesine izin verin ve ertesi gün karışımı filtre kağıdı (örneğin kahve filtresi) ile süzün. Alkollun bekletip buharlaşmasına izin verin veya karışımı ısıtıp damıtarak ayırın. Bu şekilde elde ettiğiniz sıvı haftalarca kullanabilinir.
Sorularınız ve şiparişleriniz için e-Posta : info@kaloorganiktarim.com
 
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Üretim Yöntemleri | Organik Tarım Nedir ? | İletişim | Ulaşım | Bitki Sözlüğü | Linkler | 2016 Fiyat Listesi | Yasal Uyarı | Tasarım | Çeviri
Site Haritası
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
KALO Organik Tarım · e-Posta : info@kaloorganiktarim.com
Üretim Merkezi: AYDIN
Copyright © 2015 KALO Organik Tarım · Tüm hakları saklıdır
Tavsiye edilen çözünürlülük: 800 x 600