Ana Sayfa Hakkımızda Üretim Yöntemleri Organik Tarım Nedir ? Stevia Hakkında İletişim Ulaşım
Bitki Sözlüğü
Ürünler
Yasal Uyarı
Tasarım
Çeviri
© KALO Organik Tarım
Önemli Not: Sunulan ürünlerin bir kısmı henüz organik zertifikalı değil, doğal ortamda ilaç ve suni gübre kullanılmadan yetişen bitki veya bu bitkilerin ürünleridir. Ürünler ilaç olarak veya tedavi maksatıyla kullanılmamalı. Fiyatlara KDV dahildir.
-- Perakende satışımız ve kargo ile canlı bitki gönderimimiz yoktur --
Stevia rebaudiana (Şeker Otu) hakkında bilgiler - Stevia nedir ?
Stevia hakkında bilgiler:
Stevia bitkisi 4 yıllık bir bitkidir. Yılda 3 kez hasat edilebilir. Bitkinin ihtiyacına uygun organik gübre kullanarak bir sezonda bitki başına 80-90 gram kuru yaprak elden edilebilinir (türüne göre).
Bir hektar 2-4 ton arası hasat (kuru yaprak) verir.
Dekar başına yüksek gelir edinebilmek için ideal bir alternatif ürün.

Stevianın kullanım alanları:
Başlıca kullanım alanı doğal tatlandırıcı olaraktır. Stevianın yaprakları şekerden 15-30 kat daha tatlı. Etken maddeleri (Steviosid, Rebaudiosid A-D ve Dulcosid A-B) öz olarak şekerden 300 kat daha tatlı. Piyasada satılan ve daha sonra değişik maddeler ile seyretilen Rebaudiosid A şekerden 450 kat daha tatlı. Isıya dayanıklı olduğundan dolayı örneğin kek yapımında da kullanılabilinir.

- Avrupa Komisyonu Kasım 2011 itibariyle Stevianın etken maddeleri olan Steviolglikosidlerin Gida katkı maddesi (E960) olarak kullanımına izin verdi.
- Dünyada 150 milyona yakın insan her gün Stevia kullanıyor.
- Japonya gibi ülkelerde yıllardan beri tatlandırıcı sektöründe 40%-50% pazar payı ile yerini almış bulunmaktadır.
- Coca-Cola Sprite Green ürününü sadece Stevia ile tatlandırıyor, Pepsi Cola da PureVia ürününü.
- Yem katkı maddesi olarak kullanılabilinir.

Stevianın tıbbi etkileri ve özellikleri: Şeker pancar, şeker kamış ve suni (doğal olmayan) tatlandırıcı üreticilerin tüm direnmelerine ve lobi çalışmalarına rağmen, yıllardır süren araştırmalar sonucunda herhangi bir olumsuz yan etkisine rastlanamadı. Stevia'ya 2009 yılında FDA (Amerika) ve Kasım 2011'de EC (Avrupa komisyonu) yeşil ışık yaktıktan sonra, diğer Aspartam gibi yan etkisi ağır olan tatlandırıcılar tamamen yasaklanmaya başlandı. Nihayet doğal bir alternatif bulunduğu için.

- Stevia tamamen doğal bir üründür, ama sadece ve sadece kurutulmuş yaprağı veya bunların tozu. Tablet, çözelti, granüle, hazır kullanıma sunulan sıvılar doğal ve kalorisiz ürünler değildir. Bunlar sadece kısmen ağır yan etkisi olabilen kimsayalar ile üretilen ve seyretilen, ithal edilen kimyasal ürünler. Özellikle internet ortamında bu türlü ürünler satan firmalardan ürün almadan, bölgenizdeki İlçe Tarım Şubelerine, Ziraat Odalarına ve Gıda denetim kurumlarına başvurun.

- Doğal Stevia kalorisizdir
- Kan şekeri oranını yükseltmez
- Diyabet hastaları rahatlıkla kullanabilir
- Dişlere zarar vermez
- Antibakteriyel etkisi var
- Stevia mantarlara karşı etkilidir
- Cilt bakımı ve tedavisi için kullanılabilinir


Stevia, tamamen doğal bir tatlandırıcı olduğu için geleceğin tatlandırıcısı gözüyle bakılıyor.
Piyasada tablet, granüle, gramlık poşet veya çözelti olarak satılan ürünler genelde %1 ve %3 arasında saf Rebaudiosid A ile seyretilen sanayii ürünlerdir.
Rebaudiosid A, diğer Rebaudiosidler, Steviosid ve Dulcosidler gibi Stevianın içerdiği Glikosidlerden birisi, en tatlısı ve şekerden 300-450 kat daha tatlıdır.
Kolay dosaj için 98% oranına kadar Hindiba kökü ekstresi, Maltodekstrin veya Erythritol (E968) ile seyreltilir.

Hindiba kökü ekstresi prebiyotik olan İnülin maddesini içerir, gaz oluşumuna yol açabilir. Bunun dışında hamile olan veya emziren Bayanlara kullanmadan önce doktora danışması tavsiye edilir.

Rebaudiosid A sıfır kalorili olarak adlandırılabilinir, ama kendisi bir şeker türü olan Maltodekstrin (100 gram = 240-360 kcal, türüne göre) ile seyreltilmiş ürünler pek düşük kalorili sayılmaz.

Bir şeker alkolu olan Eritrol/Erythritol (E968) aşırı dosajlarda kullanılmadığı sürece gaz oluşumu hariç yan etkileri yok. Sadece (İBS) İrritabl Barsak Sendromu hastaları için tavsiye edilmez.

Stevia bitkisinin doğal, kalorisiz ve yan etkisiz kullanımı için ilaç ve kimyasal(suni) gübre kullanılmayan ortamlarda yetişen bitkilerin kurutulmuş yapraklarını veya bunların tozunu tercih edebilirsiniz.
Stevia Yetiştiriciliği
Stevia sub-ekvatoryal bir bitkidir. Anavatanı Paraguay'da (ve Arjentin'ın ve Brezilya'nın' bazı bölgeleri) ortalama 25 derecede ve günlük 12 saat güneş görerek doğal şartlarda yetişiyor.

Yıllık yağış gereksimi 1500-1800 mm arası. Bitki bir kaç gün -5 dereceye ve +43 dereceye dayanıklıdır. Daha soğuk bölgelerde son hasattan sonra toprak üstü kısmı tamamen kesilir ve saman/naylon ile örtülür. Mart ayından bitki tekrar canlanır. Mevsim üstü sıcaklarda bitki gölgelikler ile korunur.

Bitki yılda 3 kez hasat verir. Tayvan gibi ülkelerde bu sayı 6 hasata kadar çıkabilir. Dekar başına 4.000 ve 12.000 bitki arası ekilir. Dikim aralıkları (20cm * 80cm, 30cm * 30 cm, 50cm * 50cm) hasat/toplama sistemine göre seçilir. Manuel (elden) toplama tercih edilirse, geniş (50cm * 50cm) dikim aralıkları tercih edilmelidir. Mahsül modifiye edilmiş çay toplama makineleri ile veya el ile toplanır ve kurutulup ambalajlanır.
Stevia bitkisinin ömrü 4 yıldır. 4 yıldan sonra enginarda da olduğu gibi kökten çoğaltabilinir.
Stevia, dekar başı getirisi yüksek alternatif bir ürün olduğundan dolayı, çok soğuk ve çok aşırı sıcak bölgelerde yıllık tek/iki hasatlık bitki olarak ekilebilinir. Dikim mevsimi bölgenin iklim şartlarına ve rakımına göre Nisan sonundan Haziran sonuna kadar veya tekrar Eylül ayından itibaren. Sonbahar dikiminde bölgeye göre sadece 1-2 hasat alınır ama bitki sağlıklı köklenip uyum sağlar ve Mart ayından çok dallı olarak tekrar canlanır, daha erken ve daha verimli hasat edilebilinir.

Daha ayrıntılı bilgi ve tarım sektörü için özel fiyatları öğrenmek için lütfen bize e-Posta gönderin. e-Posta : info@kaloorganiktarim.com
Ana Sayfa | Hakkımızda | Üretim Yöntemleri | Organik Tarım Nedir ? | İletişim | Ulaşım | Bitki Sözlüğü | Linkler | 2016 Fiyat Listesi | Yasal Uyarı | Tasarım | Çeviri
Site Haritası
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
Resim Yoksa
KALO Organik Tarım · e-Posta : info@kaloorganiktarim.com
Üretim Merkezi: AYDIN
Copyright © 2015 KALO Organik Tarım · Tüm hakları saklıdır
Tavsiye edilen çözünürlülük: 800 x 600